Przypomnijmy sobie temat i postanowienia z ostatniego spotkania. Czy udało mi się je wypełnić ? Czy pamiętałem o Bożym wybraniu ?. I Widzieć Chcemy w tym roku zastanowić się nad zadaniem ‘ewangelizacji’. To będzie temat Europejskiego Spotkania Braterstwa w 2012 roku.
Ewangelia to z j. greckiego dobra nowina (eu-angelion) ‘Eu’ znaczy ‘dobry’ stąd też są wyrazy euforia (czyli bardzo dobre samopoczucie) czy eucharystia (czyli dobre dary – dziękowanie). ‘Angelia’ to ‘wiadomość’, ‘nowina’ a stąd ‘angelos’ to ‘posłaniec’, ‘wysłannik’ i od tego wyrazu mamy słowo anioł. Pan Jezus głosił Dobrą Nowinę, Warto zastanowić się, czy my traktujemy naszą wiarę jako dobrą nowinę ? Wydaje się bowiem, że często traktujemy wiarę jako obciążenie, nakazy, zakazy, krzyż, który nas ogranicza. Spróbujmy podzielić się miedzy sobą, co w nauce naszej wiary jest tą dobrą nowiną dla mnie osobiście ? Co najlepszego przyniósł mi Jezus ? Co jest najradośniejszą prawdą naszej wiary ? Dla każdego może to być coś innego.
Spróbujmy zapisać sobie nasze wypowiedzi. II Osądzić „Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię [Dobrą Nowinę]" (Mk 1,14n) Posłuchajmy w jaką to Dobrą Nowinę mamy wierzyć.
Przeczytajmy wspólnie dwa fragmenty: Łk 4,16-22a 1 Kor 15,1-11.19-22.54d-58 (jeżeli jest więcej czasu można przeczytać cały 15. rozdział z 1 Listu do Koryntian) Wyjaśnijmy sobie niejasności i wątpliwości. Zwróćmy uwagę, że Pan Jezus głosi wyzwolenie i czas łaski.
Św. Paweł wyjaśnia natomiast, że tą Dobrą Nowiną jest sam Jezus, a dokładnie Jego śmierć i zmartwychwstanie.
Przez śmierć i zmartwychwstanie Jezusa jesteśmy wyzwoleni ze śmierci i grzechu. Wiemy, że zmartwychwstaniemy. Czy w wśród naszych odpowiedzi w I części spotkania i te prawdy się znalazły ? III Działać Odpowiedzią na Dobrą Nowinę jest wierność Chrystusowi i wytrwałość w łasce Pana. Zastanówmy się jak możemy umocnić siebie i innych w wierze. Jak to robić indywidualnie i jak razem. Niech każdy zrobi sobie jedno postanowienie, które będzie chciał zrealizować do następnego spotkania. np.:
Spotkanie 2. Ewangelia to Dobra Nowina „Przyszedł [Jezus] również do Nazaretu, gdzie się wychował. W dzień szabatu udał się swoim zwyczajem do synagogi i powstał, aby czytać. Podano Mu księgę proroka Izajasza. Rozwinąwszy księgę, natrafił na miejsce, gdzie było napisane: Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski od Pana. Zwinąwszy księgę oddał słudze i usiadł; a oczy wszystkich w synagodze były w Nim utkwione. Począł więc mówić do nich: Dziś spełniły się te słowa Pisma, któreście słyszeli.
A wszyscy przyświadczyli Mu i dziwili się pełnym wdzięku słowom, które płynęły z ust Jego.” (Łk 4,16-22a) „Przypominam, bracia, Ewangelię, którą wam głosiłem, którąście przyjęli i w której też trwacie. Przez nią również będziecie zbawieni, jeżeli ją zachowacie tak, jak wam rozkazałem...Chyba żebyście uwierzyli na próżno. Przekazałem wam na początku to, co przejąłem; że Chrystus umarł ‑ zgodnie z Pismem ‑ za nasze grzechy, że został pogrzebany, że zmartwychwstał trzeciego dnia, zgodnie z Pismem: i że ukazał się Kefasowi, a potem Dwunastu, później zjawił się więcej niż pięciuset braciom równocześnie; większość z nich żyje dotąd, niektórzy zaś pomarli. Potem ukazał się Jakubowi, później wszystkim apostołom. W końcu, już po wszystkich, ukazał się także i mnie jako poronionemu płodowi. Jestem bowiem najmniejszy ze wszystkich apostołów i niegodzien zwać się apostołem, bo prześladowałem Kościół Boży. Lecz za łaską Boga jestem tym, czym jestem, a dana mi łaska Jego nie okazała się daremna; przeciwnie, pracowałem więcej od nich wszystkich, nie ja, co prawda, lecz łaska Boża ze mną. Tak więc czy to ja, czy inni, tak nauczamy i tak wyście uwierzyli. (…) Chrystus zmartwychwstał jako pierwszy spośród tych, co pomarli. Ponieważ bowiem przez człowieka [przyszła] śmierć, przez człowieka też [dokona się] zmartwychwstanie. I jak w Adamie wszyscy umierają, tak też w Chrystusie wszyscy będą ożywieni. (…) Zwycięstwo pochłonęło śmierć. Gdzież jest, o śmierci twoje zwycięstwo? Gdzież jest, o śmierci, twój oścień? Ościeniem zaś śmierci jest grzech, a siłą grzechu Prawo. Bogu niech będą dzięki za to, że dał nam odnieść zwycięstwo przez Pana naszego Jezusa Chrystusa. Przeto, bracia moi najmilsi, bądźcie wytrwali i niezachwiani, zajęci zawsze ofiarnie dziełem Pańskim, pamiętając, że trud wasz nie pozostaje daremny w Panu." (1 Kor 15,1-11.19-22.54d-58) |
Braterstwo > Tematy formacji >