Wydarzenia‎ > ‎

Wielkopostny Dzień Skupienia 2013

Wierzę w Boga, Ojca Wszechmogącego, 
Stworzyciela nieba i ziemi… 

Wielkopostny Dzień Skupienia dla osób niepełnosprawnych z Braterstwa odbył się 16 marca 2013 roku w Wieliczce, w Sanktuarium Matki Bożej Księżnej Wieliczki w parafii św. Franciszka z Asyżu. Konferencje głosił ks. Dawid Leśniak. Mówił, że nic tak nie buduje więzi z Bogiem jak modlitwa i o tym słuchaliśmy podczas konferencji. Kilka tych rozważań spróbuję jeszcze raz przybliżyć tym, którzy z różnych przyczyn nie mogli dotrzeć na rekolekcje. 

W dziedzinie modlitwy pięknym przykładem był Ojciec Święty Jan Paweł II, a Jego prosta i oczywista postawa zatrzymywania się sam na sam z Panem Bogiem, opierała się o ciszę, wszystkich porywała. Papież nie odmawiał sobie modlitwy. Nie odmierzajmy czasu na modlitwę, chodzi o to by być blisko Jezusa. Codziennie, kilka razy dziennie, trzeba pamiętać o Panu Bogu. Jak trzeba z kim być, to potrzebny na to czas, odpowiednie miejsce, cisza. Pan Bóg chce, żeby przed Nim stawać w prostocie serca i wierności. Każdy dzień niesie taką modlitwę na jaką mnie stać. Szczerość i wiążąca z nią prostota modlitwy ożywiają ją i czynią ją autentyczną. O taką modlitwę autentyczną, prostą modlitwę, trzeba nam dbać w naszym życiu. Z księgi Apokalipsy (rozdział 3), obyś był zimny albo gorący, ale nigdy letni, byle jaki. Modlitwa zaniedbana to wiara i Miłość jest chłodniejsza, a na to nie powinniśmy pozwolić. Co zrobić, żeby rozgrzać przygaszoną modlitwę? Mamy taki palnik, żywą pochodnię dla każdego z nas – księgę Pisma Świętego. Wiara rodzi się ze słuchania, tym co się słyszy jest Słowo Boże, trzeba słuchać słów Jezusa. Receptę na życie, szczęście, dostaliśmy osiem Błogosławieństw. Warto medytować nad słowami naszych prostych modlitw. Ważna jest nasza refleksja nad słowami, które wypowiadamy. Na spotkaniu z Panem Bogiem, dla większej więzi, warto powiedzieć coś swoimi słowami. Stosujmy akty strzeliste, krótką zdaniową modlitwę. Dawniej „Wierzę w Boga” trzeba było wyryć w swoich sercach, nie było nigdzie zapisane. W każdym oddechu oddajmy cześć Panu Bogu. Pomyślmy o tych prostych sposobach na to, żeby wiara nasza stale była gorąca, rozżarzona. Bądźmy zapaleńcami Bożymi, aby świat rozpalił się naszą nową wiarą. Odnajdujmy się w tym co przychodzi nam przeżywać w prostocie serca a także w świadomości wiary, która daje w rozważaniu modlitwa, proste akty strzeliste. W naszych modlitwach mogą być rozproszenia, ale trzeba z nimi walczyć i nie ustawać w modlitwie, oddać Bogu te rozproszenia. Modlitwa potrzebuje owocować, trzeba zacząć coś robić. 

Podczas dnia skupienia modliliśmy się o siłę na krzyżowej drodze. Droga Krzyżowa to droga wszystkich ludzi, ale przede wszystkim ludzi chorych dla których niesienie krzyża jest trudne, tylko pomoc Boga, który stał się naszym bratem w człowieczeństwie i pierwszy niósł krzyż z miłością do nas, może ułatwić znoszenie cierpień z Nim i dla Niego. Ojciec Święty Jan Paweł II odprawiał Drogę Krzyżową w każdy piątek, przez cały rok. 
Adorowaliśmy Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Skorzystaliśmy z Sakramentu pokuty. Uczestniczyliśmy w Eucharystii, którą odprawił ks. Tomasz Grzesiak w koncelebrze z ks. Dawidem Leśniakiem. Po koronce do Miłosierdzia Bożego rozeszliśmy się do naszych domów. W ciszy domu mogliśmy jeszcze raz pomyśleć co podpowiadał nam ksiądz Dawid, żeby nasza modlitwa była gorąca, w bliskości Pana Boga, była radością i zarażała innych. Panie przymnóż nam wiary. Wielkopostny Dzień Skupienia organizowała grupa Braterstwa z Wieliczki z pomocą Wspólnoty Arka. 
Janina Oprych


Zapraszamy do obejrzenia nagrań z głoszonych przez ks. Dawida Leśniaka nauk, oraz galerii zdjęć:

Powitanie


Nauka cz. I


Droga Krzyżowa


Nauka cz. II


Wielkopostny Dzień Skupienia 2013


Comments